Telefon Numara Sorgulama Nasıl Yapılır – Nasıl Öğrenilir

telefon sorgulama

Her ne kadar artık pek çok insan telefonunu, telefon rehberine kayıt konusunda zorunlu hissetmese de yine de internetten telefon numarası sorgulama nasıl yapılır bunu açıklamakta yarar var.

İNTERNETTEN TELEFON NUMARASI NASIL ÖĞRENİLİR?

Bunun için çok çeşitli yollar vardır. Ancak bilinmesi gereken şudur: kişi eğer numarasının öğrenilmesine izin veriyorsa öğrenilebilir. Yani telefon no sorgulama Turkcell telefon rehberi, Vodafone telefon rehberi ve Türk Telekom telefon rehberi üzerinden yapılmaktadır. Yine sabit telefon numarası sorgulama ve öğrenme de Türk Telekom sabit numaralar (sarı sayfalar) telefon rehberi üzerinden yapılmaktadır. Eğer ilgili kişi yani telefon numarası öğrenilmek istenen kişi, numaranın başka kişilerce görünmesini istemiyorsa bu öğrenilemez.

118 bilinmeyen numaralar servisinden telefon nasıl öğrenilir?
Kamuoyunda yer alan yanlış bir bilgi var. O da şudur: 118′li numaralar servisinin herkesin telefon numarasını sorgulama ve öğrenme imkanı verdiğidir. Bu yanlıştır. Örneğin bir kişinin telefon numarasını öğrenmek istiyorsanız, adını soyadını ileterek numarasını öğrenmeniz için, o kişinin telefon numarasının rehberde üstelik kendi adıyla kayıtlı olması gereklidir. Yine herhangi bir numaranın kime ait olduğunu öğrenmek istiyorsanız bu halde de kişinin telefon numarasının öğrenilmesine izin vermiş olması gerekir. Yani bilinmeyen numara bulma servisleri de, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone telefon rehberi veritabanı üzerinden sorgulama yapar ve size verir. Eğer kişi gsm operatörüne rehbere kayıt izni vermemişse yine de öğrenmeniz mümkün değildir.

GİZLENMİŞ NUMARA NASIL BULUNUR

Sizi arayan bir özel numara ise ancak konusu suç teşkil eden bir eylem varsa Savcılıktan istenebilir. Aksi halde müşteri hizmetleri aranarak veya telefon rehberi sorgulaması yapılarak tespit edilemez. Dolayısıyla numara sorgulamada en temel gereksinim, karşıdaki kişinin telefon no rehberi üzerinden öğrenilmesine müsaade etmesidir. Başka bir durumda öğrenme olayı teknik olarak mümkün olamamaktadır.

WHATSAPP’TAN NUMARA BULMA

Hem yasal olup hem rehberde olmayan numaranın kime ait olduğunu öğrenmek için en pratik yoldur. Numara telefon rehberine eklenir sonrasında Whatsapp üzerinden bilgilerine girilir. Kişi profil resmi varsa veya Whatsapp resmi herkese açıksa kim olduğu öğrenilebilir veya yine Whatsapp kişisel bilgiler üzerinden de adı soyadı veya kim olduğuna dair bir ipucu elde etmek bazen mümkün olabilmekte veya ihtimal dahilinde olabilmektedir.

NUMARA SORGULAMA ÜCRETSİZ Mİ?

Upcall uygulaması üzerinden sorgulama yapılabilse de bu uygulama ücretlidir. Ayrıca 118′li bilinmeyen numaralar servisleri ile Turkcell, Vodafone ve Türk Teleko numara sorgulama servisleri ücretlidir. Ücretsiz sorgulama imkanı şu an yoktur. Bunun dışında yasadışı yani illegal telefon no sorgulama programları – uygulamaları varsa da bunları kullanmak kişisel verileri izinsiz kullanma suçuna mahal verebilir.

Birinin Telefon Numarası Nasıl Bulunur? Nasıl Bulabilirim?

*** Telefon numarası nasıl öğrenilir hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

One thought on “Telefon Numara Sorgulama Nasıl Yapılır – Nasıl Öğrenilir

  1. Маlatyalı says:

    Bircok operator, etkinlestirilinceye kadar SIM karta telefon numarası atamaz. Yeni bir SIM kart aldıgında SIM karta atanmıs bir numara olmayabilir. Onu etkinlestirmek icin bir telefona taktıgında sana bir numara atanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>